Жените в рока

Книга за похвали и оплаквания за програмата на радиото. Предложения? Приемат се

Жените в рока

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 04 Май 2010, 17:22

Ani написа:Снощи присъствах на живо като слушател на това предаване с гост - Валентин Найденов. Събитие си е. Не всеки ден е с гост. Не всеки ден се нищи темата: "Жените в рока".
Съвсем пестеливо ще споделя впечатленията си. Времето - час -два, отреденото от програмната схема на БНР, малко за тази обширна тема. Дори водещата - Зора Нейкова не скри изненадата си от големия слушателски интерес - по телефон и на Скайп. Имаше обаждания на слушатели на "Ретротека" - предаването по програма "Христо Ботев", което Вальо водеше до лятото на 2007-ма. И след три години раздяла те го помнят. Имаше и недоволни от него, и от компетентността му в областта на рока.
Чухме по една песен и няколко думи за Таря Турунен, Тина Търнър, Дженис Джоплин, Шокинг Блу с Маришка Верес, Сузи Куатро, Лили Иванова, Силвия Кацарова. Дали пропускам някоя дама, чието изпълнение чухме снощи?
Сноменаха се и двойките в рока - жените като вдъхновителки или заедно с любим мъж в рока.
Основното твърдение на Вальо бе, че макар и малко, жените са чудесни изпълнителки, но не и съзидаващи рок.
Не забравям, че тук е форумът на радиото, което той създаде. И... ако иска той най-добре ще разкаже за нещата.
А темата наистина си я бива и може да разсъждаваме по нея.

Janis Joplin Nude 01.jpg

Благодаря ти, Ani. Мястото е тук. Малко сламки, които взех от ДЕБЕЛИТЕ (книги) и ТЪНКИТЕ (дискове):

Жени в рока

1. Изпълнителки:

Дженис Джоплин, Шер, Тина Търнър, Сузи Куатро, Бони Тайлър, Пати Смит, Шънейд О’Конър, Грейс Слик (от групата Джеферсън Еърплейн), Лита Форд, Кристин Маквий и Стиви Никс (Флийтуд Мек), Маришка Верес (Шокинг Блу), Алана Майлс, Сам Браун, Трейси Чапман, Синди Лаупер, Нико (Велвет Ундърграунд), Бьорк, Джони Мичел, Дебора Хари (Блонди), Анифрид Льонгстад и Агнета Фелтског (АББА), Линда Ронстад, Нена, Криси Хайнд (Притендърс), Ани Ленъкс (Юритмикс), Мама Кас Елиът и Мишел Филипс (Мамас анд дъ папас), Дъсти Спрингфийлд, Карли Саймън, Пат Бенатар, Джоан Джет, Ан и Нанси Уилсън (Харт), Шерил Кроу, Кейт Буш, Аланис Морисет, Таря Турунен…

Лили Иванова, Милена, Силвия Кацарова, Нели (Кукери).

Групи: Clout, Girlschool, Vixen, Bangles

Докоснати от рок: Арета Франклин, Мадона, Даяна Рос, Джоан Баез, Карен Карпентър, Барбра Стрейзанд, Дона Съмър, Кей Ди Ланг, Роберта Флек, Мелиса Етеридж, Шадей, Пи Джей Харви, Тори Еймос, Джанет Джаксън, Грейс Джонс,...

2. Съпруги, приятелки и дъщери:

Йоко Оно, Пати Бойд, Линда Макартни, Мериан Фейтфул, Кендис Найт...

Силвия и Милчо Кацарови (LZ), Даниела Кузманова и Румен Бояджиев (ФСБ), Шерън Озбърн (Ози), Ким Пур (Стив Хакет), Лорин Харис (Стив Харис, Айрън Мейдън), Оливия Нютън Джон (Клиф Ричард), Кайли Миног (Майкъл Хъчинс, INXS)…

3. Актриси и фотомодели:

Джери Хол (албум Сирена на Рокси Мюзик), Аманда Лиър (За твое удоволствие, Рокси Мюзик), Бети Мидлър (филм Розата, Дженис Джоплин), Анджела Басет (филм Какво общо има тук любовта, Тина Търнър)...

Tina Turner 1.jpg

Това беше сламката за предаването на разбираем български. Пропуснах елитарното присъствие на Лиза Джерард, дамата от "Кокто Туинс", Сали Олдфийлд и на много други. Добре че Лора Цветкова спомена Ани Хаслам от "Ренесанс", Меги Рейли и Анук. Не исках да превръщам "Нощен хоризонт" в маниакално музикално предаване. Участието на слушателите го направи такова. Зора успя да го укроти, а мен ме разпали в лошотията ми, както обикновено ми се случва. Когато става дума за рок, губя човешкия си образ, доколкото притежавам такъв като самооценка.

Има хиляди неща, които са интересни около "Жените в рока". Не обещавам да съм в човешки образ, но си заслужава да споделим... стига да желаете...
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Re: Жените в рока

Непрочетено мнениеот julianep » 04 Май 2010, 17:41

На първо четене не мога да се съглася с това:
Валентин Найденов написа:Докоснати от рок: Пи Джей Харви

PJ е повече рок отколкото 1/3 от изброените:
Валентин Найденов написа:1. Изпълнителки:

Дженис Джоплин, Шер, Тина Търнър, Сузи Куатро, Бони Тайлър, Пати Смит, Шънейд О’Конър, Грейс Слик (от групата Джеферсън Еърплейн), Лита Форд, Кристин Маквий и Стиви Никс (Флийтуд Мек), Маришка Верес (Шокинг Блу), Алана Майлс, Сам Браун, Трейси Чапман, Синди Лаупер, Нико (Велвет Ундърграунд), Бьорк, Джони Мичел, Дебора Хари (Блонди), Анифрид Льонгстад и Агнета Фелтског (АББА), Линда Ронстад, Нена, Криси Хайнд (Притендърс), Ани Ленъкс (Юритмикс), Мама Кас Елиът и Мишел Филипс (Мамас анд дъ папас), Дъсти Спрингфийлд, Карли Саймън, Пат Бенатар, Джоан Джет, Ан и Нанси Уилсън (Харт), Шерил Кроу, Кейт Буш, Аланис Морисет, Таря Турунен…

Лили Иванова, Милена, Силвия Кацарова, Нели (Кукери).

Не ми се влиза в полемика, тъй като не обичам да деля музиката на стилове, а и въпросът за това кое е рок и кое не в определени моменти би бил прекалено субективен. Все пак ми се струва, че за PJ Harvey не може да има две мнения ;)
I'm already five years older
I'm already in my grave
I'm already....
Аватар
julianep

Непрочетено мнениеот Ani » 04 Май 2010, 22:01

julianep написа:... не обичам да деля музиката на стилове, а и въпросът за това кое е рок и кое не в определени моменти би бил прекалено субективен.

:!: Чудесно мнение, което споделям изцяло!
И тъй като темата е за жените в рока:
Няма да влизам в никаква конкретика. Едно мнение, разбира се - субективно.
Когато слушах Вальо няколко пъти да повтаря в предаването, че едва ли не било противно на женската природа жената да съзидава рок, жената в мен се възпротиви ;) Да, можем да се грижим за деца и за още куп неща, но това не ни е достатъчно. Себереализацията е и наш приоритет :D НО... Веднага изплуваха едни моички мислички - има жени, които играят футбол, дори вдигат тежести - може да е предразсъдък, но някакси не го приемам за естествено. И в същото време щом им харесва - защо не? Въпрос на избор!
Връщам се на рока. Колкото и имена да изброяваме, дори да включим и жените, за които спомена слушателят с "фончето" :lol: , дали ще успеем да напълним цяла страница?
А за създателки на стилове, композиции? Поне за авторките на текстовете гостът бе великодушен :D. Разбира се, че го казвам с чувство за хумор - Вальо се позовава на факти, а не на субективна оценка.
Минавам към включването на Лора Цветкова в края на предаването. Тя допълни трите имена на рок дами и ги сравни с мълния . Дано не бъркам чия точно беше думата "мълния". Зора Нейкова възкликна: "Виж колко поетично! Мълниите са краткотрайни, но много красиви!"
И за да остана в този красив стил, бих оприличила присъствието на жените в рока с дъгата. Не винаги я има след дъжд и буря. Не поваля и не убива. А дори има легенди за чудесата й :roll:
Ani

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 09 Май 2010, 20:27

Когато Лора Цветкова се крие в миша дупка и харесва мои думи, приписани в нейната уста - нека!

Има ли жени виртуозни китаристки в рока?

Clout 1.jpg
Clout 1.jpg (40.37 KiB) Прегледано 10083 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Dakota » 09 Май 2010, 23:48

Какви миши дупки, какви думи...Темата е за жените в рока, нали така?
Валентин Найденов написа:Има ли жени виртуозни китаристки в рока?

Аз лично не познавам такива. Жените ги бива в пеенето. Дженис Джоплин, Тина Търнър, Сузи Куатро, Бони Тайлър, Лита Форд, Кристин Маквий, Стиви Никс, Маришка Верес, Дебора Хари, Пат Бенатар, Джоан Джет, Ан и Нанси Уилсън, Таря Турунен. Това са някои от фаворитките ми.
Що се отнася до Лили Иванова и рок.. :shock: Не знам как да коментирам това. Ако в някои нейни песни има жици, това означава ли, че Лили е в рока?
Аватар
Dakota

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 10 Май 2010, 02:46

Dakota написа:Що се отнася до Лили Иванова и рок.. :shock: Не знам как да коментирам това. Ако в някои нейни песни има жици, това означава ли, че Лили е в рока?

Това рок ли е?

Lili - Vechnost Front Small.jpg
Lili - Vechnost Front Small.jpg (106.33 KiB) Прегледано 10064 пъти

http://www.youtube.com/watch?v=4gCaB_9aiCA

Lili - Vechnost Back Small.jpg
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Dakota » 10 Май 2010, 04:18

Аха! Това е обложката, която е копирана от The Slider на T. Rex!
Песента "Вечност" е рок дотолкова, доколкото има китарни и клавирни сола в него. Не си спомням кой е китариста в случая (не ми се проверява сега), но със сигурност е бил близък с Лили. Нямам нищо против Лили Иванова. Тя е изключителна певица. Но разбира от рок толкова, колкото аз разбирам от ядрена физика. Представяте ли си Лили да слуша Сабат, Цепелин, Дорс...хаха - Кис или AC/DC. Примерно! На една рокаджийка това трябва да й е в кръвта. Според Валентин Найденов тя е в списъка на рокаджийките. Защото има и такива, които са "докоснати от рока". Е, ако Лили Иванова е рок изпълнителка, аз съм тибетски монах!!
Аватар
Dakota

Непрочетено мнениеот melrose » 10 Май 2010, 09:52

Групи: Clout, Girlschool, Vixen, Bangles

Един върпос: Къде са Runaways? С Джоан Джет, Cherie Currie и Лита Форд? Както и The Go-Go’s?
И като казах Лита, тя е едно от малкото изключения в рок музиката. Освен, че създава и изпълнява вокалите на песните си, тя и свири ритъма и солата на хитове като : „Lisa“, „Out for Blood“, „Shot of Poison“, „Close my eyes forever“ (с Ozzy), „The Ripper“, „Stay with me,baby“, „Kiss me Deadly“, „Can't catch me“, „Blueberry“ и др.
Изображение

Също в докоснати от рока, трябва да споменем и Belinda Carlisle.
Не видях също и Sinead O'Connor, Lisa Stansfield, Ванеса Паради... Но важното е, че баба Лили е там. ;)
Look, my eyes are just holograms,
look, your love has drawn red from my hands.
From my hands, you know, you'll never be,
more than twist in my sobriety.
Аватар
melrose

Непрочетено мнениеот JukeBoxHero » 10 Май 2010, 15:07

кое в рока? :shock:

:P :D

искам само да видите тази забележителност: The Iron Maiden's :D

Изображение
Изображение

и .... поемете въздух: LeZ Zeppelin
Изображение
Изображение

с творчество, изпълнено с авторски идеи и музика.

вальо, списъка с изпълнителки е мн.силен
като изключим... детелините... стискаме ръцете
revolution is my name
Аватар
JukeBoxHero

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 10 Май 2010, 16:59

Е! Това се казва жени в рока и то как!

Списъкът е написан на прима виста и няма претенция за изчерпателност. За "детелините" ще поспорим малко за разлика от пропуснатите До Ре Ми Фа :lol: Както се вижда, списъкът расте и това е шойн. Добавям певицата на Тексас - Шарлийн Спитери.

Sharleen Spiteri 1.jpg

melrose написа:Не видях също и Sinead O'Connor, Lisa Stansfield, Ванеса Паради...

Шънейд е в кюпа. Даже носех диск в радиото с нейно изпълнение на "Mother" от The Wall на Роджър Уотърс. Отказах се, защото трябваше да коментирам каква глезла е тая.

http://www.youtube.com/watch?v=gZ2tluarzZs

Не стига че пее фалшименто, а после поискала от Роджър по-висок хонорар.

Ще бъде много шойн melrose да метне линк с рок парчета на Лиза и Ванеса, че "Жули Таксито" не ми се връзва.

ВъпросЪт за жени китариССки виртуозо май се изчерпва с ритъм китара, а?
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Следваща

Назад към Музика