Вселената Пинк Флойд и Злодеят Роджър Уотърс...

Книга за похвали и оплаквания за програмата на радиото. Предложения? Приемат се

Вселената Пинк Флойд и Злодеят Роджър Уотърс...

Непрочетено мнениеот Duke » 10 Авг 2010, 18:25

Здравейте,

Осъзнавам, че провокацията не е най-доброто средство да се представя, но така или иначе на друго място започнахме разговор с Вальо за живота, вселената и всичко останало. В ролята на числото 42 в нашия частен случай се прояви Роджър Уотърс, а вселената, то е ясно за всички меломани по света, се нарича Пинк Флойд...

Да си поговорим в тази тема за приятелството и предателството в музиката, а и не само в нея...

Да си поговорим за плюсовете и минусите на ровичкането в гардероба и ваденето от нафталина на накичените с медали, но изпълнени с болезнени спомени униформи...

Да си поговорим за един гений, един късметлия, един луд, един перфекционист и един генератор на идеи останал в сянката на всички, но призван да сложи край на вселена по най-тривиалния начин - смъртта...
Аватар
Duke

Re: Вселената Пинк Флойд и Злодеят Роджър Уотърс...

Непрочетено мнениеот виктор лазаров » 10 Авг 2010, 19:58

Здрасти и тук Жорж, радвам се да те видя! Чудесна тема, остава да я развием както подобава.И не забравяй - накрая тя трябва да се превърне в такава за Manowar или Metallica :mrgreen: :lol:
Аватар
виктор лазаров

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 11 Авг 2010, 01:36

Добре дощъл, мистър Duke от албум на Genesis. Надявам се - не бъркам логото ти.

Сериозна тема създаваш. Тя изисква да се познава биографията на "вселената" и в частност защо един е "злодей".

Duke написа:В ролята на числото 42 в нашия частен случай се прояви Роджър Уотърс, а вселената, то е ясно за всички меломани по света, се нарича Пинк Флойд...

Roger Waters 01.jpg
Роджър Уотърс на концерта си "The Wall"
Roger Waters 01.jpg (17.17 KiB) Прегледано 10720 пъти

В случая, всеки отговор от "Пътеводител на галактическия стопаджия" бидейки 42, не върши работа. Историята и фактите с кариерата му в групата никак не са на негова страна в частта раздяла. Той беше изритан.

Duke написа:Да си поговорим в тази тема за приятелството и предателството в музиката, а и не само в нея...

Имаме отделно такава тема, но може и тук за дуела Гилмор - Уотърс.

David Gilmour Paris Olimpia 16.03.jpg
Дейвид Гилмор в парижката зала "Олимпия", 16 март 2006 г.

Duke написа:Да си поговорим за плюсовете и минусите на ровичкането в гардероба и ваденето от нафталина на накичените с медали, но изпълнени с болезнени спомени униформи...

Боя се, че "нафталина" има само минуси, когато става дума за вселена. Тази униформа от Втората световна война е лична драма на злодея и мисля, че подчини вселената замалко на егото си.

Pink Floyd - The Final Cut Back.jpg
Задната страна на албума "The Final Cut" 1983 г.

Duke написа:Да си поговорим за един гений, един късметлия, един луд, един перфекционист и един генератор на идеи останал в сянката на всички, но призван да сложи край на вселена по най-тривиалния начин - смъртта...

Rick Wright at Olympia 03 small.jpg
Рик Райт, Зала "Олимпия", 16 март 2006 г.

Жалко за Рик, но не той "сложи край на вселената". Причината е друга. Отговорът е някъде в тази книга и в наши дни.

Nick Mason 005 Small.jpg
Ник Мейсън разписва книгата си "Пинк Флойд отвътре" при посещението си в София.

Насреща съм за дискусия и съмислие.
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Duke » 11 Авг 2010, 08:14

Валентин Найденов написа:Добре дощъл, мистър Duke от албум на Genesis. Надявам се - не бъркам логото ти.

Не, не бъркаш, а и как би могъл?

Сериозна тема създаваш. Тя изисква да се познава биографията на "вселената" и в частност защо един е "злодей".

Теза: Роджър Уотърс е Гений (по Duke)
Антитеза: Роджър Уотърс е Злодей (по Валентин Найденов)

Имаме тема.
Имаме теза.
Имаме антитеза.

Нямаме доказателства по антитезата, снимковият материал е интересен, но крайно недостатъчен. Налага се да се потрудиш повече, за да ме убедиш, че Родж е "Злодей". В крайна сметка на твоя страна са голяма част от феновете на Вселената, голяма част от критиката, голяма част от кибиците. По всяка вероятност на твоя страна е и Поли, особено тя, особено днес.

Чакам аргументи?

Валентин Найденов написа:Историята и фактите с кариерата му в групата никак не са на негова страна в частта раздяла. Той беше изритан.

Не, не беше изритан. Беше изолиран. Себичността на един гениален китарист, нерешителността на един посредствен барабанист и тоталната незаинтересованост на един особняк-пианист, накараха Родж да си тръгне. Да си тръгне, Вальо, не забравяй! Той си тръгна, не бе изритан - няма как да те изритат от собственото ти платно, рисувано грижливо, бавно и методично толкова много години. Могат временно да те заличат, но вече никой не прави така - годините в които иконописите в църквите са били замазвани с вар, отдавна отминаха...

Валентин Найденов написа:Боя се, че "нафталина" има само минуси, когато става дума за вселена. Тази униформа от Втората световна война е лична драма на злодея и мисля, че подчини вселената замалко на егото си.

Тук съм съгласен с теб. Говориш с факти, а когато говориш с факти, има какво да кажеш. Личната драма на Уотърс е очебийна още в началото, още по време на незабравимите психиделични пърформънси в душното подземие на UFO в средата на 60-те. Защо обаче, питам аз, защо тогава никой от групата не забеляза тази лична драма и защо още тогава "Злодеят" не бе въдворен?

Валентин Найденов написа:Жалко за Рик, но не той "сложи край на вселената". Причината е друга. Отговорът е някъде в тази книга и в наши дни.

Явно с теб сме чели различни книги. Може би отново трябва да прегледам моят екземпляр. Ще наблегна на една среща в един японски ресторант през 1983...
Аватар
Duke

Непрочетено мнениеот Ani » 11 Авг 2010, 09:29

Duke написа:
Имаме тема.
Имаме теза.
Имаме антитеза.

Нека да добавя синтеза - частите и взаимовръзката им в цялото.

Май никой не отрича гениалността на Роджър Уотърс! Текстовете му не биха били такива, ако не беше личната му драма - не мислиш ли?
Казваш: "Защо обаче, питам аз, защо тогава никой от групата не забеляза тази лична драма и защо още тогава "Злодеят" не бе въдворен?" Как може да се "въдвори", т.е. да се сложи ред в нещо изключтелно, различно. Вселената си има свой ред, който не може друг да подчини.

От дума на дума стигнахме до обсебването и до "дърпането на чергата към себе си", което Родж започва от един момент нататък.
Е, питам аз, не се ли изприщваш от всяка форма на обсебване? което си е опит за притежание...
А Уотърс, дори и след раздялата продължава с делата си в тази насока.

А дали е "изритан" или "сам си е тръгнал".... Всъщност има ли значение?
Ani

Непрочетено мнениеот Duke » 11 Авг 2010, 10:02

Обсебването е опасно тогава когато е насочено към нещо чуждо, но когато обсебваш собственото си творение, бих го определил като "грижа на добрия стопанин..." ;)

Нека внесем малко яснота. Аз не съм против Дейв, нито пък се опитвам да го противопоставям на Родж. Как бих могъл? Тези двамата са мои духовни бащи, не бих могъл да си представя съществуването без Пинк Флойд. Винаги съм застъпвал тезата, че това е надинституционална група, която не подлежи на стилово определение. "Манастирът тесен за мойта душа е..."

Дотук с лирическите отклонения. Те бяха необходими само като част от формиране на представата за човека срещу теб. Лично за мен след Wish You Were Here, групата престава да функционира като организъм и се превръща в солов проект на Уотърс. Кой е виновен? Най-очебийният отговор на този въпрос е егото на Родж. Дълги години застъпвах тази теза, бях склонен да хвърля вината върху него. С книгата си Ник ме накара да погледна на тази история от друг ъгъл. Ник оневини Родж и посочи главният виновник, чети между редовете, там той е именуван няколко пъти...

Случилото се преди пет години на Live 8, потвърди тезата ми. Всички очаквахме с нетърпение този реюниън, помня как от вълнение не можех да спя предишната вечер, как цял ден настройвах телевизор, уредба и търсех подходящ канал, за да гледам директно предаването от "Хайд Парк" с възможно най-качествен звук. По ирония на съдбата турски канал предаваше директно и с долби стерео звук, "Канал 1" предаваше на запис и с безобразен превод в ефир, но да се върнем към темата... И тогава малко преди дванадесет вечерта на сцената се качиха ТЕ. Пет минути по-късно усмивката се беше изпарила от лицето ми и беше заменена с тотално недоумение. Всеки един от дайхардфеновете на Флойд е очаквал да види в този ден двама от героите си в познатото и натрупвано с години амплоа. Родж - студен и намръщен, Дейв - лъчезарен и добронамерен. Нищо подобно, точно обратното се случи. Уотърс не спря да се усмихва и закача с Дейв, Рик и Ник. В отговор получи два коси откоса с очи от страна на гениалния китарист, колкото да вдигне очи от грифа на китарата, чунким вземе, че обърка някоя нота...

И сега един паралел...

Преди няколко години цял свят беше пощурял по един реюниън концерт в една доста глупава лондонска зала. Разиграваха се томболи за билети, желаещите да присъстват наброяваха 20 000 000 по цялото земно кълбо. Концертът мина и замина, хората започнаха да се споглеждат, а журналистите отприщиха спекулациите на тема предстоящо световно турне. Скоро след това "опърничавият" в групата се съгласи на подобно турне. О, чудо! Нима е възможно това?! :o И в този момент, досущ като в горната история, препъни камъкът се оказа на друго място - де го чукаш, де се пука... :?

Общото между двата случая има нежни имена - Поли и Алисън... :oops:

Шерше ла фам, казали французите... ;)
Аватар
Duke

Непрочетено мнениеот Ani » 11 Авг 2010, 10:30

Ако тръгна от последните ти думи... ;)... след 2001 "официална" жена до Уотърс НЯМА.
Сигурно и затова той вече е толкова усмихнат 8-) Както казва един диктатор - "Нет ...жена -нет проблем".
А що се отнася до грижата на добрия стопанин... Разбрах усмивката ти безусловно! Хммм, ще се въздържа от тирада на тема човекът -вещ :lol:

Чудесен и интересен анализ правиш, Duke! Разглеждаме едно и също от различни гледни точки, защото нищо не е само бяло или само черно...
Ani

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 12 Авг 2010, 00:58

За да напреднем в тази дискусия, предлагам няколко неща. Да не ми се набиват фрази, епитети и тези на които аз не държа, не употребява и не формулирам тук. Нека да гледаме фактите, описани от първа ръка или видени такива.

Duke написа:Антитеза: Роджър Уотърс е Злодей (по Валентин Найденов)

Антитеза и Злодей са думи на Duke. Веднъж употребих втората по тертипа му.

Duke написа:нерешителността на един посредствен барабанист

Ако Ник Мейсън е посредствен барабанист, аз съм теснолинейка между Чепръчене и Левуново.

Duke написа:Личната драма на Уотърс е очебийна още в началото, още по време на незабравимите психиделични пърформънси в душното подземие на UFO в средата на 60-те. Защо обаче, питам аз, защо тогава никой от групата не забеляза тази лична драма и защо още тогава "Злодеят" не бе въдворен?

Явно Duke е бил по това време в душното. Сам си отговаряш. Драмата е лична. Тогава ядрото е Сид. "Въдворен" в Белене ли?

Duke написа:Ник оневини Родж и посочи главният виновник, чети между редовете, там той е именуван няколко пъти...

По-късно ще прочетеш тук колко милиона пари вадят солидарно Ник и "главният виновник" за да запазят името и самата група. Книгата се чете в редовете, между тях е празно.

Duke написа:Родж - студен и намръщен, Дейв - лъчезарен и добронамерен. Нищо подобно, точно обратното се случи. Уотърс не спря да се усмихва и закача с Дейв, Рик и Ник. В отговор получи два коси откоса с очи от страна на гениалния китарист, колкото да вдигне очи от грифа на китарата, чунким вземе, че обърка някоя нота...

От написаното да считам ли, че Гилмор е читалищен, намръщен китарист и не вдига очи?

http://www.youtube.com/watch?v=11UUVzlI6hI&NR=1

От видяното кой на кого се усмихва?

Засега имаме трима гении (единият чунким...) и посредствен барабанист. Питам се - ако така лесно се лепят прилагателни и етикети, набутват се някому антитези и думи - да си правя ли труда да публикувам факти тук или още от сега да знам, че те ще бъдат прочетени между редовете?
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Duke » 12 Авг 2010, 08:39

Толкова дълго време чаках този отговор. Викам си, няма начин сега Валентин Найденов да не препрочита книгата на Ник Мейсън. Бях убеден, че ще изнесеш факти и цитати с които да обориш тезата ми, пардон антитезата ми, или беше обратното? :? Да, явно това с тезата и антитезата не проработи. Явно по някакъв особен начин натиснах незнаен паник-бутон в отношението ти по темата за Вселената. С което всъщност поднасям извиненията си, че:

Валентин Найденов написа:За да напреднем в тази дискусия, предлагам няколко неща. Да не ми се набиват фрази, епитети и тези на които аз не държа, не употребява и не формулирам тук. Нека да гледаме фактите, описани от първа ръка или видени такива.

Duke написа:Антитеза: Роджър Уотърс е Злодей (по Валентин Найденов)

Антитеза и Злодей са думи на Duke. Веднъж употребих втората по тертипа му.

В този смисъл бих искал да попитам, пак с цел да напреднем в дискусията, по какъв начин да се отнасям към епитети употребени от теб, тук и на едно друго място, по адрес на Роджър Уотърс?

Валентин Найденов написа:
Duke написа:нерешителността на един посредствен барабанист

Ако Ник Мейсън е посредствен барабанист, аз съм теснолинейка между Чепръчене и Левуново.

Да приемем, че прословутото чувство за хумор на Ник Мейсън, демонстрирано в собствената му книга ти е убегнало и реши, че написаното от мен е лично отношение и оценка на неговите музикални способности... ;)

Duke написа:Личната драма на Уотърс е очебийна още в началото, още по време на незабравимите психиделични пърформънси в душното подземие на UFO в средата на 60-те. Защо обаче, питам аз, защо тогава никой от групата не забеляза тази лична драма и защо още тогава "Злодеят" не бе въдворен?

Явно Duke е бил по това време в душното. Сам си отговаряш. Драмата е лична. Тогава ядрото е Сид. "Въдворен" в Белене ли?

Явно Валентин Найденов не е разбрал идеята на горното (а, дали?). А, това горното, бе написано от мен по повод твърдението на Валентин Найденов, че:

Валентин Найденов написа:Тази униформа от Втората световна война е лична драма на злодея и мисля, че подчини вселената замалко на егото си.

Дотук май не напредваме особено по темата... :?

Duke написа:Ник оневини Родж и посочи главният виновник, чети между редовете, там той е именуван няколко пъти...

По-късно ще прочетеш тук колко милиона пари вадят солидарно Ник и "главният виновник" за да запазят името и самата група. Книгата се чете в редовете, между тях е празно.

Отново сме изправени пред неразбирателство (а, дали?). Ако при всеки меломански спор свързан с Вселената, Валентин Найденов си служи с едни и същи клишета ("голямо его", "обсебване", "шумен процес" - веднага подчертавам, клишетата не са точни цитати!), тогава идеята на спора губи смисъл. Затова и предлагам на Валентин Найденов за целите на дискусията да четем между редовете.

От написаното да считам ли, че Гилмор е читалищен, намръщен китарист и не вдига очи?

Не, да се чете:

"Двадесет и четири години по-късно, Дейв се държи като първокласник на когото са откраднали стотинките за закуска."

Валентин Найденов написа:Засега имаме трима гении (единият чунким...) и посредствен барабанист. Питам се - ако така лесно се лепят прилагателни и етикети, набутват се някому антитези и думи - да си правя ли труда да публикувам факти тук или още от сега да знам, че те ще бъдат прочетени между редовете?

Нямам идея дали си заслужава да си правиш какъвто и да е труд, но определено до този момент не каза нищо по темата. Темата започна с гръмки твои изявления на едно друго място, като:

Добре, че го изритаха тоя себичен командир.

Ста'а дума за оня изгонен от Пинк Флойд.

"The Final Cut е тъпня за комплексите на Роджър. Превръща едни чудни музиканти в съпровод на негов плач. Сега иска да вдигне продажбите на албума сред тия, които вече го имат :-) После знаеш кой спечели делото и какво стана. Ако искаш да ти разкажа историята на "Стената", ела тук:

index.php"

Дойдох и все още се надявам да не е било напразно, но за целта предлагам да изложиш факти в подкрепа на тезата си и да спреш с опитите механично да оборваш всяко мое мнение с обещания да ми купиш куче, ама друг път... :lol:

П.П.: Надявам се чувството за хумор е познато на този форум и независимо от различията ни по тази тема, бихме могли да запазим добрият тон на дискусията? ;)

П.П.П.: Ха, докато публикувам това мнение по Радио Рок Хит зазвуча The Great Gig In The Sky
Аватар
Duke

Непрочетено мнениеот Ani » 12 Авг 2010, 10:10

Ееееех, Duke... Вчера изтипоса "самотника" Гилмор като невинната Червена шапчица, а Поли вкара в ролята на Лошия вълк.
Днес го нарече първокласник на когото са откраднали стотинките за закуска. Дааа, ама той, видиш ли, не носи пари в брой 8-) 'Щот плаща с чекове ;). Подкрепям твърдението си немедленно. Точно така ми изглежда 24 каратовата усмивка на Дейвид към Роджър, документирана на 2:24 от клипа.

И за да стане по-ясна дискусията и разбираема за всички от форума или поне за мен ;) яяя си кажете и двамата за какво всъщност спорите???? Дотук схванах, че нещо сте си писали, приказвали и сега пренасяте препирнята си на светло, видимо за всички място. Съвсем се обърках в "личните ви отношения" и "оценки" :roll:
Ani

Следваща

Назад към Музика