Вселената Пинк Флойд и Злодеят Роджър Уотърс...

Книга за похвали и оплаквания за програмата на радиото. Предложения? Приемат се

Re: Вселената Пинк Флойд и Злодеят Роджър Уотърс...

Непрочетено мнениеот Duke » 30 Авг 2010, 15:19

Валентин Найденов написа:
"Записът на клавирните партии обаче все още предстоеше. Единственият начин да се справим преди предложената дата за издаване беше Рик да скъси лятната си почивка - предварително се бяхме уговорили да записваме през пролетта и ранното лято и после да си дадем почивка. Тъй като моите барабанни партии бяха записани доста рано, това не беше проблем за мен. Но когато Рик научил чрез Стив, че трябва да запише клавирните си партии през лятната почивка, той отказал на секундата. Когато това стигна по обратния ред до Роджър, той беше изумен и вбесен. Смяташе, че върши огромно количество работа и че Рик не желае да вложи никакви усилия, за да помогне.

Изправени сме пред бизнес проблем. Рик отказва да скъси лятната си почивка, за да запише клавирните партии. Застрашен е срокът за предаване на проекта. Бизнесменът е "изумен и вбесен". Като се замисля, има защо...

Валентин Найденов написа:Ситуацията се влоши и от факта, че Рик искаше да е продуцент на „The Wall" - сякаш вече си нямахме достатъчно - и Роджър му каза, че няма проблем, стига да вложи достатъчен принос. Но уви, приносът на Рик се състоеше в това да идва на записите и да седи, без да прави нищо, тъй като беше „продуцент". Това не се нравеше и на Боб, който смяташе, че тази манджа вече си има прекалено много готвачи и Рик беше разтоварен от продуцентските си задължения. Въпреки това Боб изяви желание да помогне на Рик със записите на клавирните партии, но поради някои от многото възможни причини Роджър никога не оставаше доволен от изпълнението на Рик.

Този абзац предлагам да го оставим без коментар...

Валентин Найденов написа:Каквато и връзка да имаше Рик с Роджър през изминалите петнадесет години, тя беше окончателно прекъсната и крахът на Рик беше бърз. Стив (О'Рурк, мениджър на групата) си плавал щастливо към Америка на „Куийн Елизабет 2", когато Роджър му се обадил и му наредил да изхвърли Рик от групата, докато самият Роджър пристигне в Ел Ей, където щеше да се смесва албумът. Рик, казал Роджър, можел да остане като наемен музикант за концертите на „The Wall", но след това нямало да бъде повече част от групата. Ако Стив не изпълнел това, Роджър заплашил, че ще сложи черта на цялото начинание. Това сякаш бяха думи на луд човек, опрял пистолет в собствената си глава."

Е, не е ли себичен командир? При това по телефона като в партийна централа. Останалите трима издават солови албуми, а Уотърс иска неговите творби да бъдат подписани "Пинк Флойд". Защо ли? Щял да "сложи черта" :lol: Демек, вие без мен сте нищо и малко морален шантаж не е излишен.

Недоумявам кое в действията на Роджър е недопустимо за теб? Става дума за бизнес, не виждам нищо необичайно. Ако ти не изпълняваш трудовите си функции, а имаш претенции за увеличение на заплатата, е логично да очакваш санкция от страна на работодателя. По-интересно е друго и ти много добре разбираш за какво иде реч, но не желаеш да коментираш ултиматума на Роджър. Защо този ултиматум остава висящ във въздуха, защо Рик е жертван, защо останалите от групата се съгласяват с безпардонното отношение на Роджър, защо Мейсън страда и до днес от проявената мекушавост в онези дни, защо никой от тях не реши да изхвърли на момента самозванеца и да продължат напред без него? Защо?
Аватар
Duke

Непрочетено мнениеот Ani » 30 Авг 2010, 20:34

Започваме един много сериозен спор. Ще опитам да изложа позицията си ясно и без двусмислия. "Доколкото е възможно, разбира се..."
Duke написа: Вина има, вина винаги има. Въпрос на самосъзнание, въпрос на обективна преценка. Не само действията, но и бездействията могат да причинят вреда.

Няма да навлизам в подробности за действието на законите, противоречивият им характер, необходимостта от тълкувания, прилагане на съдебна практика и т.н.
Спорна материя. Знаем го всички добре.
Няма да коментирам съдебните грешки...
Само ще ти припомня Соломоновото решение при спора на двете майки чие е детето. Той се произнесъл - разсечете детето на две. Истинската била готова да се откаже от майчинството си, за да е живо и здраво детето... Да обяснявам ли подробно защо го разказвам?

Говориш за развод и за вина. Нали има и развод по взаимно съгласие? Прилага се обикновено при интелигентни хора, за да се избегнат всичките цигании, свързани с доказването на вината, ваденето на кирливи ризи, делене на вилици и лъжици, пардон 1/3 парчета или не знам к'во си ;)
Продължавам да твърдя - това е и жизнената ми философия, че виновни няма! Грешки - да, правени са, правят се и ще се правят, но вина - НЕ. Хората са невероятно различни. И Слава Богу :!: Това, което е добро и правилно за един, не върши работа при друг.
И как ще ми докажеш, че свръхамбициозния проект на Уотърс не е провокиран от останалите в групата. Дали ако беше сам отшелник, щеше да го създаде? Дали ако...
Творчеството е тънка, фина работа... Всички сме чели предоволно за кризите на творците.

Написах горното на един дъх, веднага след като прочетох аргументите ти в спора, Duke. Готова съм да отговарям за всяка своя дума. :D
Ani

Непрочетено мнениеот Duke » 30 Авг 2010, 22:03

Ani написа:Написах горното на един дъх, веднага след като прочетох аргументите ти в спора, Duke. Готова съм да отговарям за всяка своя дума. :D

Всуе, излишно е било. Твърде буквално си възприела думите ми. Нека да забравим за вина, разводи, майки с деца и да се върнем на въпроса, онзи който поставям по различен начин вече няколко пъти в темата. Въпрос на който никой не иска да даде смислен отговор. И защото ми омръзна да интерпретирам по темата, започвам да се самоцитирам и ще го правя докато ти или Валентин Найденов не ми отговорите с думи прости:

Защо този ултиматум остава висящ във въздуха, защо Рик е жертван, защо останалите от групата се съгласяват с безпардонното отношение на Роджър, защо Мейсън страда и до днес от проявената мекушавост в онези дни, защо никой от тях не реши да изхвърли на момента самозванеца и да продължат напред без него? Защо?

Защо, Ани?
Защо, Валентин Найденов?
Аватар
Duke

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 30 Авг 2010, 22:22

Предлагам да не четем Евангелието както дяволът.

Duke написа:Дори и пишман юрист, като мен, има достатъчните познания по елементарна математика, за да може да реши горното уравнение и да изведе обосновано заключение, че "съавторството" на почти една трета от албума, не превръща същия този албум в творчески равноправна творба...

При липса на уважение към фактите и писане на "почти една трета", е състояние на пристрастност. Парчето "Dogs" 17:01 мин. съотнесено към албума "Animals" 41:41 мин. е 40%, което е повече от почти 33%.

Duke написа:При цялото ми уважение към Валентин Найденов ще помоля за симулативен превод на горните два абзаца от които колкото и да опитвах не успях да извлека логическа връзка с дискусията...

Ще трябва да се обърнеш към някого, който прави "симулативен" превод от български на български. Симултанен превод е друго и не е необходим тук, както и невъзможен. Посъветвай се с човек, който е физик или математик.

Duke написа:Искрени благодарности към Валентин Найденов, който всъщност доказва тезата ми с използваните цитати от книгата на Мейсън

Няма защо. Слагам коня пред каруцата - думите на Мейсън доказват мое твърдение, а не аз доказвам твоя теза. Това си е твоя работа и не успяваш да го направиш. Твоя теза:

Duke написа:Лично за мен след Wish You Were Here, групата престава да функционира като организъм и се превръща в солов проект на Уотърс. Кой е виновен? Най-очебийният отговор на този въпрос е егото на Родж. Дълги години застъпвах тази теза, бях склонен да хвърля вината върху него. С книгата си Ник ме накара да погледна на тази история от друг ъгъл.

Преставам с цитатите. Историята, разказана от Ник Мейсън в книгата му, е ясна и няма смисъл от въпроса "какво е искал да каже поетът" между редовете.

;)
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Duke » 30 Авг 2010, 22:47

Да, отново се върнахме в началото. Пак решихме да си мерим книгите, жалко, имаше вариант и за дискусия, но за нея трябват поне двама с ясни аргументи. Механичното отричане на всяко мое мнение, без да се изложи и защити собствена теза, прилича на опит за доказване на отрицателни юридически факти, а както знаем, не винаги този тип факти имат каквото и да е било юридическо значение...

P.S.: Относно математиката, дробите и Евангелието, се налага да припомня как оптимиста и песимиста преценяват чашата с вода на масата...
Аватар
Duke

Непрочетено мнениеот Ani » 30 Авг 2010, 22:57

Разчитам на чувството ви за хумор :D

http://www.facebook.com/posted.php?id=1 ... &ref=share
Ani

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 30 Авг 2010, 23:15

Продължавам с цитати от книгата за периода "The Wall".

"Но вместо да се бори, Рик се примири, най-вероятно с облекчение. Мисля, че за това решение допринесоха множество фактори. Към отнемането на продуцентските му отговорности, към затрудненията да създаде даже и с помощта на Боб клавирни партии, от които Роджър да е доволен, се прибави и провала на брака му с Джулиет, а също като всички нас той се тревожеше от финансовите последици, ако не завършехме албума. После се оказа, че решението на Рик е доста печелившо за него - като наемен музикант в „The Wall" той беше единственият от четиримата, който спечели от шоутата на живо. Останалите си поделихме загубите...

pfi 04 the wall.JPG
Джералд Скарф и Марк Фишър монтират надуваемия Съдия за шоу.

И до днес ми е трудно да разкажа както трябва някои от събитията през този период. Роджър може би все още беше най-близкия ми приятел и ние се наслаждавахме на компанията си. Но приятелството ни беше подложено на все по-голям натиск, докато Роджър се бореше да промени една уж демократична група и да я превърне в група с един-единствен лидер.

Леко се покашлям недоволно.

pfi 05 the wall.JPG
Епизодът от шоуто с хотелската стая.

След привършването на записите работата се пренесе в Лос Анджелис за етапа на смесването. Уредихме да се насложи оркестър, дирижиран от композитора и аранжора Майкъл Кеймън. Привлечен от Боб Езрин, Майкъл записа аранжиментите в студиото на Си Би Ес в Ню Йорк, като се срещна с групата едва в края на записите. На паркинга пред Продуцентското студио в Ел Ей, където се правеше смесването, бяха записани различни ефекти, включително свиренето на гуми в „Run Like Hell". Това стана, като Фил Тейлър обикаляше паркинга с микробус „Форд LTD", a Роджър седеше вътре и крещеше с цяло гърло."

Не се покашлям. Свикнал съм на фатмашко крещене.

pfi 06 the wall.JPG
Музиканти от живото шоу "The Wall".
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 31 Авг 2010, 04:37

Duke написа:Да, отново се върнахме в началото. Пак решихме да си мерим книгите, жалко, имаше вариант и за дискусия, но за нея трябват поне двама с ясни аргументи.
P.S.: Относно математиката, дробите и Евангелието, се налага да припомня как оптимиста и песимиста преценяват чашата с вода на масата...

Не сме в началото. Много напреднахме и не сме само двама. Ти си стой в началото с тезата си, изчисляване на проценти и симулативния превод. Ако не ти харесва книгата на Мейсън в редовете - не я чети тук :lol:

Optimist Pessimist.jpg

Относно математиката - аре на бас на 5 бутилки бира "Leffe", че "само" 40% е повече от "почти" 33%, а :!: :?: Надявам се да загубиш баса оптимистично. :D
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 31 Авг 2010, 19:43

"Стената":

pfi 09 the wall.JPG
"Спортс Арина", Лос Анжелос, февруари 1980 г. Стената е изградена от 340 огнеупорни тухли, подсилени картонени кутии дълги 1,2 м и високи 90 см. Достига височина 10 м и дължина 80 м.

"Междувременно в „Британия Роу" Ник Грифитс се трудеше над дългия списък от звукови ефекти, които го бяхме помолили да събере. Те варираха от екипа на „Британия Роу" пеещ „Съборете стената!" до звука на цял вагон трошащи се глинени съдове. Заради един звуков ефект Ник беше обикалял из цялата страна в продължение на седмица, за да записва грохот на събарящи се сгради."

pfi 12 the wall.JPG
Боб Гелдоф в ролята на Пинк.

"Провал в общуването" (заглавието е на Ник Мейсън, времето на "The Final Cut" 1982-3 - албум с остатъци от "Стената"):

"Разбира се, налагането от Роджър на краен срок за завършването на албума изглежда възпрепятства креативността на Дейвид. Не съм сигурен дали това не беше съзнателна игра на сила от страна на Роджър. Подозирам, че може да е бил ядосан или просто нетърпелив заради очевидната липса на устрем у Дейвид относно композирането на материал, или пък умът му вече беше ориентиран към солова кариера и просто искаше двамата с Дейвид да му помогнем в тези му аспирации. По време на записите на „The Wall" ние успяхме да запазим някакво подобие на демокрация, но дори и то беше под заплаха. Въпросът бързо се превърна в проблем и като зловеща подводница показа перископа си над мътните води на нашите взаимоотношения."

"... съзнателна игра на сила..." - кашлям съчувствено към Дейвид.

pfi 15 dave.JPG
Дейвид Гилмор.
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 31 Авг 2010, 20:50

"В крайна сметка албумът беше съставен изцяло от парчета на Роджър. Приносът на Дейвид беше минимализиран - с изключение на китарните му сола, които дори и Роджър не беше достатъчно безразсъден да се опита да промени. Показателно беше и че Роджър реши лично да поеме огромната част от вокалните партии, като остави Дейвид да изпее само една песен - „Not Now John". B миналото интонацията на вокалите на Дейвид неизбежно внасяше някои леки промени в мелодичната структура на песните на Роджър. Така че тази промяна, както и загубата на характерните клавири на Рик, доведе до изчезването на ключови елементи от утвърдения звук на „Пинк Флойд"."

pfi 08 the wall.JPG
Маската на Рик в групата заместител. Четирите маски са на обложката на концертния албум "The Wall".

Тук е мястото да напиша, че "The Final Cut" е тъпня. Ако на обложката не пишеше Pink Floyd, а вече пише за разлика от някои предишни албуми, никой нямаше да му обърне внимание. Вече е ясно защо Роджър се крие зад това име.

pfi 11 the wall.JPG
Алън Паркър по време на снимките на "Стената".

"Друго липсващо звено беше Боб Езрин. На жаргона на музикантите това разделяне на пътищата се описва като „музикални различия", но в действителност можеше да бъде причинено от ред инциденти - Роджър все още кипеше след едно злощастно интервю, което Боб беше дал на американско списание точно преди старта на концертите от турнето „The Wall". Един приятел журналист (който вече не му е приятел) беше изкопчил от Боб и беше публикувал цялостно описание на шоуто, включително ексклузивното разкритие за сриващата се стена като гранд финал. Боб беше покрусен като всички нас от това предателство, но, наливайки допълнително масло в огъня, журналистът беше присъдил огромни заслуги на Боб за много повече неща, отколкото заслужаваше според нас."

pfi 07 the wall.JPG
Поддържащи певци на концерт "Стената".
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

ПредишнаСледваща

Назад към Музика