Концерт на Роджър Уотърс (Roger Waters The Wall In Sofia)

Беше ли на концерта? Драсни два реда!

Хареса ли ти концерта?

Да.
1
100%
Не.
0
Няма гласували
Не бях.
0
Няма гласували
Не харесвам Роджър Уотърс.
0
Няма гласували
Не харесвам "Стената".
0
Няма гласували
Не харесвам Пинк Флойд.
0
Няма гласували

Общо гласове : 1

Концерт на Роджър Уотърс (Roger Waters The Wall In Sofia)

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 07 Сеп 2013, 21:32

Обективно.

Стадион „Васил Левски“ се напълва до правостоящи. Преди 20 часът, 19 минути и 37 секунди стадионът посреща с бяла стена, издигната на негов сектор Г. Висока е около 12 метра, дълга е около 120 метра и навлиза в секторите А и В по стълбите до ред 20. Над нея се издига внушителна сцена с кръгче в средата. Височина 28 метра, колкото 8-етажен блок заедно с магазините под него. Стадионът и прилежащият му терен приютяват високи стоманени скелета за озвучителни тела. Общо четири секции по две. Идеята е за обикалящ звук. Превод на български: съраунд саунд, домашно кино. Самолетче виси на въженца, вързано за кулата на осветлението на сектор Б на същия стадион. Чака повик.

Roger Waters - The Wall Sofia 004 Crop Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 004 Crop Small.jpg (64.22 KiB) Прегледано 4063 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 019 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 019 Small.jpg (51.68 KiB) Прегледано 4063 пъти

Всички зрители знаят какво ги очаква. Почти на тъмно в 20 часът, 32 минути и 47 секунди на сцената се случва очакваното. Песента е „In The Flesh?“, Роджър Уотърс ръкомаха на 50 хиляди пред себе си. Звук, взривове и шаш. На сцената избухват бомби, светят прожектори, в кръгчето има чукове. В края на песента самолетчето получава повик. Спуска се тържествено над главите на видели-невидели зрители. Стремително към стената и джашшш. Няма го. Взрив. Има неописуема светлина. Изправена е гордо, заслепително, ярко пред и над стената. Великолепна, неописуема картина!

Roger Waters - The Wall Sofia 021 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 021 Small.jpg (48.23 KiB) Прегледано 4063 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 032 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 032 Small.jpg (78.36 KiB) Прегледано 4063 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 033 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 033 Small.jpg (69.17 KiB) Прегледано 4063 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Re: Концерт на Роджър Уотърс (Roger Waters The Wall In Sofia

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 07 Сеп 2013, 23:00

Явяват се нашички дечица в танц и песен на „Another Brick In The Wall, part 2“. Бурни ръкопляскания в такт.
Roger Waters - The Wall Sofia 040 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 040 Small.jpg (74.77 KiB) Прегледано 4045 пъти

Излизат от сцената. Роджър продължава с новата си песен. Посветена е на бразилец, загинал нещастно в лондонско метро заради престараване на властите. Жан Чалрс Де Менезес. Целият тур е посветен на него и на жертвите от „Държавен терор“, както казва Уотърс на български.

Roger Waters - The Wall Sofia 042 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 042 Small.jpg (108.68 KiB) Прегледано 4045 пъти

Следва „Mother“ от съответната тава, филм, концерт. Роджър си пее спокойно: „Mother, should I trust in Government? (Майко, да вярвам ли на правителството?)“. На стената: щрак в червена кирилица – ОСТАВКА.
Roger Waters - The Wall Sofia Bivola 1.jpg

Бурни възгласи. Тишина. Биишшш! „Young Lust“! На стената има цици. Има голи пОтки Електронно трака-трака!

Roger Waters - The Wall Sofia 051 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 051 Small.jpg (52.61 KiB) Прегледано 4045 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 053 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 053 Small.jpg (48.42 KiB) Прегледано 4045 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 055 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 055 Small.jpg (61.94 KiB) Прегледано 4045 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 056 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 056 Small.jpg (73.18 KiB) Прегледано 4045 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 08 Сеп 2013, 20:53

Втората половина на тавата/филма/концерта е след 25-минутна пауза. На екрана стена са снимки и досиета на загинали. В „държавен терор“.

Roger Waters - The Wall Sofia 060 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 060 Small.jpg (75.67 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 061 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 061 Small.jpg (73.72 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 064 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 064 Small.jpg (73.34 KiB) Прегледано 3990 пъти

Някои композици са приети смълчано от стадиона. Уотърс задава въпрос: „Is there anybody out there?“ (Има ли някой тук?). Няма никой у дома и Вера Лин. Приберете момчетата вкъщи! Стадионът аплодира. Следва тишинка.

Roger Waters - The Wall Sofia 079 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 079 Small.jpg (60.24 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 055 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 055 Small.jpg (61.94 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 057 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 057 Small.jpg (87.47 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 058 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 058 Small.jpg (76.32 KiB) Прегледано 3990 пъти

„Комфтабли нъмб“ (Comfortably Numb). Чудесно пеене. Чака се велико китарно соло. На върха на стената, огрян в прожектор е Дейв Килминстър (Dave Kilminster). В основата на китарните постижения е Снежанка (Snowy White). Този китарен герой от албуми на Рик Райт и „Стената наживо в Берлин 1990“ (The Wall Live In Berlin 1990) на Роджър пази великолепието на звук и мелодия в очакваната китарна хармония.

Roger Waters - The Wall Sofia 083 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 083 Small.jpg (61.46 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 085 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 085 Small.jpg (60.72 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 086 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 086 Small.jpg (58.35 KiB) Прегледано 3990 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 08 Сеп 2013, 21:23

Прасето Алджи се издига. Кръжи над стената с надпис: „Вярвайте ни (Trust us)“. Другите са лого на мерцедес, шел, еврейската звезда, чуковете в кръст, сърп и чук... Вдясно на стената-екран е изписано Capitalism с шрифт на Coca Cola. Джералд Скарф е човекът, създател на цялата анимация. Новата му идея за концерт е хвърлена на стената-екран от 41 прожектора. Те са зад хората на терена.

Roger Waters - The Wall Sofia 089 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 089 Small.jpg (50.88 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 093 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 093 Small.jpg (65.45 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 097 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 097 Small.jpg (59.48 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 099 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 099 Small.jpg (58.66 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 106 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 106 Small.jpg (99.02 KiB) Прегледано 3990 пъти

Мощно тръгва „Run Like Hell“. Стадионът снима с мобилни, извадени от джоба. Сини светулки. “Waiting For The Worms” (Чакаме червеите). “The Trial” (Процесът). Анимацията е в ход. Стадионът мълчи и гледа. Чукове крачат в такт, такт, такт, такт!

Roger Waters - The Wall Sofia 110 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 110 Small.jpg (80.54 KiB) Прегледано 3990 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 08 Сеп 2013, 21:34

Отива се към финал. Алджи движи бивни и е „насочен“ да си ляга. Пада в зона 2 терен, издъхва балонно и в тъмнина изчезва. Вероятно прибран от екип ингилизи за следващо реене в пространство над лудетини. Впрочем, разкъсан е хората на терена и сега стотици притежават парче найлон.

Roger Waters - The Wall Sofia 117 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 117 Small.jpg (71.51 KiB) Прегледано 3990 пъти

Концертът дърпа „извън стената“. Уотърс надува тромпет в компания на всички музиканти. Някъде сред тях вероятно е синът му. Изправени пред стадиона, те вдигат ръка за поздрав. Поклоняват се. Роджър съобщава поименно всеки и той внезапно изтичва от сцената към стълбите надолу. Този човек казва: „Благодаря, че дойдохте... и важното... за вашата отговорност!“. Изнизва черните си дрехи, белите си обувки и очарователното си лице по същите стълби. Край. Светват светлините на стадиона.

Roger Waters - The Wall Sofia 122 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 122 Small.jpg (87.49 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 125 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 125 Small.jpg (79.24 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 127 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 127 Small.jpg (43.27 KiB) Прегледано 3990 пъти

Roger Waters - The Wall Sofia 132 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 132 Small.jpg (72.06 KiB) Прегледано 3990 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 09 Сеп 2013, 02:38

Субективно.

Стадионът и белотата на огряната от слънце стена са същите. Аз не съм същият с вихри от въпроси в главата ми. Кой Уотърс ще се появи, коя „стена“ ще падне, какъв звук ще ме връхлети, ще има ли цялостен спектакъл или ... ?
До мен седи мъж на видима възраст 54 години, 7 месеца и 30 дни. На коленете му има симпатично хлапе на около десетина годинки. То пита: „Защо има стена, а не друго?“. Мъжът: „През юли 1978 г. Роджър влиза в студиото „Британия Роу“ на „Пинк Флойд“ и слага на масата две домашно записани ленти. Казва на тримата „Изберете кое от двете да е новият ни албум“ и си тръгва. На едната пише “The Wall”, на другата “Pros And Cons Of Hitch Hiking” (За и против автостопа). Тримата слушат внимателно. Ник Мейсън казва „За и против“ е твърде лично за да е наш албум. В „Стената“ има нещо световно“. Гилмор споделя „Въпреки суровия звук в двете ленти, разбрахме, че музиката е тук. Избрахме „Стената“ и започнахме да разработваме звуците до албум“. Затова, чедо, има стена. Иначе щеше да има шосе с гола мацка“. Хлапето: „Искам шосето!“.

Roger Waters - The Pros And Cons Of Hitch Hiking - Cover Front.jpg

Roger Waters - The Wall Sofia 015 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 015 Small.jpg (74.1 KiB) Прегледано 3986 пъти

По това време Уотърс се колебае дали да не продължи сам без групата. Той вече се чувства лидер. Чепатият му характер го вкарва в роля на командир. На път е да съсипе пинк организъм с мозък, ръце, крака и сърце. В мозъка цъкат импулси на лична драма, които вече не желаят да останат стаени, несподелени със света. Драмата е фокус на музикално и поетично творчество.
Дейвид Гилмор и Боб Езрин създават познатото мащабно произведение, завършено за двойна тава през 1979 г. Три години по-късно Алан Паркър го превръща във филм. Анимациите на Джералд Скарф от обложката на тавата оживяват. Добре открадната идея от филма „Томи“ на Кен Ръсел, 1975 г. с главни герои The Who.
В качеството си на звуков спецссс, оглеждам хапаратурата. Трепетно очаквам да ме заобиколи звук на стадион за пръв път в живота ми. Разположените звукови тела не вдъхват доверие. Внушават възхита от мисленето на хора, които са работили сериозно в принос на теорията за звуково налягане в открита среда. Средата е нашият национален стадион. В тъпия ми мозък цъкат импулси за техните изчисления, звукови проби, компютърни симулатори, графики за звукова мощност по сектори и терен, цветни изображения за чуваемост на шиптящи съгласни, баланс на звукова картина...

Roger Waters - The Wall Sofia 002 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 002 Small.jpg (83.95 KiB) Прегледано 3986 пъти

Хоп! Над дясна съраунд секция в сектор Б на въже виси самолет. Хлапето: „Какво е това самолетче?“. Мъжът: „Боен самолет от Втората световна война. Баща му на Роджър е бил пилот. Заедно с 40 000 британски войници Ерик Флетчър Уотърс напада предмостието на италианския град Анцио. Загива 30 годишен на 9 септември 1943 г., свален от нацистите. Три дни след като разбира, че има трето дете, наречено Джордж Роджър“. Хлапето: „Ами, що е тук?“.
Започва се. Мощен звук лети в стадиона. Цифровите графики на Джералд Скарф превръщат бялата стена в екран на вълнуващи сцени. Роджър с ръст 1,91 ми пее. Не е истина. Това не съм аз. Това не е той жив пред мен. „In The Flash?” е окъпано в светлинни ефекти, взривове... Чукове в централния кръг на сцената. Два, успоредни на чуковете, светлинни лъчи са разперени ръце. Вече не му се сърдя. Душата ми пее в оптимизъм и съм горд зрител. Люссс, самолетчето препуска над нас към гибел. Не свалено от нацисти, то се разбива в стената с мощна експлозия и светлинна феерия, каквато София не е чувала и не е виждала. Ослепително. Оглушително. Тържествено ли? Не!

Roger Waters - The Wall Sofia 018 Snall.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 018 Snall.jpg (46.83 KiB) Прегледано 3986 пъти

Детето Роджър преживява ежедневно този миг на трагегия в загуба на баща си. Още от времето на концертното “The Dark Side Of The Moon” 1973 г. самолет гръмва в сцената и публиката остава с отворена уста: „Ама наистина ли?!“. Заслепен и оглушен от безразсъдното блъскане на самолета в сцената, получавам шок и се питам: „Къде съм?“. Получавам отговор в мъдрето си: „На стадиона си. Роджър си е простил за липсата на баща си и гадното му поведение в пинк организъм по някое време“.
Пред себе си имам великолепен композитор и поет. Заедно с Ленън и Морисън той е в тройката на великите поети на рока. Разголен човек в поезия. На малцина е съдено да превърнат лична драма в музика и поезия, треснала целия свят в сърце и глава. Той съзнава 70-те си години. Казва: „Не бива сега да съм сърдит млад човек, трябва да вложа социален аспект в спектакъла“.
Наши деца на сцената в танц на „Another Brick In The Wall, part 2”. Заедно с Роджър. Това е невъзможно! Трогателна гледка. На фланелките им пише „Fear Builds The Walls”. Лека струя от дясното ми око, подсмърчам. Силна струя от лявото. Оглеждам се някой да не ме види. Премрежен. Оставам незабелязан и се разтичам, стискайки устни да не издам звук.

Roger Waters - The Wall Sofia 034 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 034 Small.jpg (36.36 KiB) Прегледано 3986 пъти

Не чети! Във филма „Стената“ Пинк се „вкочанясва удобно“ от изневяра. Жена предател. Чука се с партиен лидер. Тогава Пинк търси друга изява и бръсне гърдите и веждите си. Щрак ръце в поза кръст на гърди пред рояк същи люде и става идол. Събаря стената на властта. Събаря власт на „тия отгоре“ – родители, учители, министри...

Roger Waters - The Wall Sofia 064 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 064 Small.jpg (73.34 KiB) Прегледано 3986 пъти

Чети! На Стадиона социалният аспект е досие на бразилец, мисъл на Дуайт Айзенхауер (президент на Щатите от 20 януари 1953 г. до 20 януари 1961 г.) за изстинали и гладни, необлечени и ненахранени. Десетки снимки на хора се прожектират, чиято гадна съдба е споделена с Роджър. Тези надписи бият кирилицата в нейното едротемие и местна значимост. Къде съм аз в изпъчен протест, къде е той в послание?! Смазващо превъзходство на смел, зрял човек. Не му пука пред коя власт пише това на стена-екран.
Не чети! Леко вали. Не слагам качулката на импрегнирано яке за да не изпусна задните озвучителни секции на съраунда. „Комфтабли Нъмб“ ме праща в оркестъра. Кой бях аз през 1979 г. и кой съм сега? Вали и по двете ми бузи. Подсмърчам от възхита. Чудесен миг в живота ми. Този концерт прожектира миналото ми на смелчага и ме пита „що за човек си?“.
Ако ти се чете... В битието си на уж разбирач, Уотърс ми беше кофти герой в пинк организма. В ролята си на тъпаняр се питам: „ Трябваше ли да ми дойде на крака този великолепен герой, който държи същественото в рок историята, в съвремието на рок поезията, който държи съвременни, значими послания към света, който бута стени... Защо? За да сме свободни без огради!!! Трябваше ли да има светлинни фортиции и нечувано добър звук, събрани във велико произведение, за да разбера, че на този свят има един много добър човек? Трябваше ли да вали дъжд в очите ми за да преживея това?“

Roger Waters - The Wall Sofia 080 Small.jpg
Roger Waters - The Wall Sofia 080 Small.jpg (61.62 KiB) Прегледано 3986 пъти

Трябваше.
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Назад към Концерти