Концерт на Жан Мишел Жар (Jean Michel Jarre) в София.

Беше ли на концерта? Драсни два реда!

Концерт на Жан Мишел Жар (Jean Michel Jarre) в София.

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 12 Окт 2011, 22:25

Място.

9 октомври 2011 г. Влажно и леко студенко е. Зала „Арена Армеец” е в обсада от автомобили и пешеходци. Лъха на значимо събитие, което за пръв път е първа новина в БНТ1 и НОВА ТВ.

Самата зала като обход отвън и вътре е приветлива. Личи европейски маниер.
Вътре има сцена с много клавиатури, които са в очакване някой да ги натисне. Залата изглежда пълна като за продадени 12 500 билета. Зрители на видима възраст от 29 г. и 4 месеца до 63 г. и 10 месеца. Интелигентни лица, под тях красиво облекло.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 001 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 001 Small.jpg (132.18 KiB) Прегледано 8732 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 002 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 002 Small.jpg (128.89 KiB) Прегледано 8732 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 004 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 004 Small.jpg (151.85 KiB) Прегледано 8732 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 005 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 005 Small.jpg (156.15 KiB) Прегледано 8732 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Re: Концерт на Жан Мишел Жар (Jean Michel Jarre) в София.

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 13 Окт 2011, 01:10

Видяно.

Жан Мишел Жар излиза в 20:48 ч през вход В108 за наша изненада. Слиза по стълбите, дърпан и сниман от почитатели. Усмивката му не се губи. Предстои му да премине целия път до сцената от далечен вход. В дългия му път е целуван, прегръщан, докосван, дърпан – кой както го докопа. Личност със запазена марка минава през обикновени граждани. Охраната не набива никого. Жан е на сцената с поздрав: „Добър вечер! Good evening Bulgaria, good evening Sofia!”.

С него на сцената са още трима клавиристи. Един от тях блъска барабан или изображението му върху компютър, съпроводен с истински чинели. По някое време на сцената има теремин и на този инструмент Жан сваля шапка на зората на електронната музика.

http://www.youtube.com/watch?v=o3cWnfB7 ... re=related

Всички очакват светлинно шоу. На сцената има огромен екран. Цък! Седем лазерни генератори изправят жълти вертикали до тавана. Прозрачна къща в която е групата. Мащабите на къщата превръщат изпълнители и зрители в мравки. Светлинен урок по архитектура, наблюдаван в захлас с отворена уста.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 028 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 028 Small.jpg (83.43 KiB) Прегледано 8727 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 031 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 031 Small.jpg (64.17 KiB) Прегледано 8727 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 038 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 038 Small.jpg (91.5 KiB) Прегледано 8727 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 050 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 050 Small.jpg (87.68 KiB) Прегледано 8727 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 054 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 054 Small.jpg (80.56 KiB) Прегледано 8727 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 13 Окт 2011, 03:10

Лазерните установки се оживяват в своята пъстрота. С променлива скорост стотици цветни лъчи обхождат залата и се веят като десетки ветрила. Под тавана, в дъното на залата заиграват трите цвята на френското знаме – бяло, синьо, червено. Пред сцената има стотина игриви бели лампи, които заслепяват публиката на терена. От двете страни високо над сцената са секции със сини и червени лъчи, които се движат бавно като в гъст флуид. Няма пушеци.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 060 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 060 Small.jpg (39.22 KiB) Прегледано 8723 пъти

Жан подскача като младо момче и по нищо не личи, че е на 63 г. Май не пуши Gitanes и не пие коняк Napoleon Reynal V.S.O.P. след 2:37 нощес. Много жизнен и приветлив човек. Свири основно на 2 клавиатури, блъска с ръка чинел и се разхожда с кейтар – преносима клавиатура с колан и гриф, наименувана от keyboard и guitar.

http://www.youtube.com/watch?v=NKJxj-Th ... re=related

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 065 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 065 Small.jpg (60.96 KiB) Прегледано 8723 пъти

Тъмнина. Цък! Отпред на сцената се разтварят зелени лазерни струни на арфа – изобретение на Жар. Той намъква бели ръкавици и с прекъсване на даден лъч създава определен музикален тон. Залата е стаена в тишина. Да гледаш ли, да слушаш ли? Той така го е измислил, че двете ти сетива са напрегнати в една невероятна красота на визия и звук. Цък! Струните на арфата се събират в единствен зелен стълб и той потъва мигновено под сцената за нови подвизи.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 066 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 066 Small.jpg (63.71 KiB) Прегледано 8723 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 067 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 067 Small.jpg (91.89 KiB) Прегледано 8723 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 071 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 071 Small.jpg (64.79 KiB) Прегледано 8723 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 13 Окт 2011, 03:25

Контакт.

От думите на Жан, превеждани от Людмил Фотев – бивш директор на „Радио Франс Ентер” (RFI), става ясно, че още през 1976 г. е получавал писма от България за първия си албум “Oxygene”. Става ясно, че концертът е организиран с помощта на Ирина Бокова – генерален директор на ЮНЕСКО. Добре че Жан не знае за миналото на фамилията й и сега е посланик на ЮНЕСКО на добра воля като Стоичков и Бербо.
Обещава да дари по един цент на ЮНЕСКО от всеки негов продаден албум. Не ми се смята в момента, но това са милиони евро. Подканва хората с мобилни телефони, които го снимат да изпратят това в интернет за да види целият свят ТОЗИ концерт от София. Обикаля сцената и поздравява всички в залата. Покланя се няколкократно със своите музиканти – израз на уважение и удоволствие от нас като публика.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 082 Small.jpg
Теремин.
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 082 Small.jpg (93.41 KiB) Прегледано 8723 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 085 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 085 Small.jpg (91.28 KiB) Прегледано 8723 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 108 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 108 Small.jpg (66.33 KiB) Прегледано 8723 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 116 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 116 Small.jpg (65.77 KiB) Прегледано 8723 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 117 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 117 Small.jpg (63.18 KiB) Прегледано 8723 пъти
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 13 Окт 2011, 03:49

Музика.

В тази част от глупотевините ми съм затруднен. Репертоарно Жан Мишел Жар свири всички познати мелодии. Въпреки мои очаквания за експерименти, той нарежда всичко известно в кариерата си. С математическа точност той редува бавни и ритмични, елементарни и сложни мелодии. Аз съм на електронна опера без папийонка и не ръкопляскам винаги.

Този човек връща младежките ми години, прожектира светлото ми минало, кара ме да мисля и чувствам. И той е жив пред мен след толкова много години. Нека е сега! Този човек прави невероятен синтез между музика и светлина. Този човек придава душа на много желязо, кабели и програми. Нека ги наречем в превод hardware and software, cables.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 130 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 130 Small.jpg (84.94 KiB) Прегледано 8719 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 132 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 132 Small.jpg (65.74 KiB) Прегледано 8719 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 135 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 135 Small.jpg (98.48 KiB) Прегледано 8719 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 138 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 138 Small.jpg (79.33 KiB) Прегледано 8719 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 140 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 140 Small.jpg (51.67 KiB) Прегледано 8719 пъти

http://www.youtube.com/watch?v=rvM1ErB6sD4

http://www.youtube.com/watch?v=MeU_mwtfQ_I

http://www.youtube.com/watch?v=05I2R_SAGpk
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 13 Окт 2011, 04:14

Този човек пълни цялата Арена с кислород, внася равноденствие в душата ми, изпраща въображението ми в магнетични полета за да слушам привлекателни песни, предлага ми среща с нещо, което е Космос и аз излитам с фантазията си.

Живите изпълнения на този човек са по-добри от студийните. На страна светлинното шоу. Жарпостига кулминации със синтисайзър, кийтар и лазерна арфа. Успява да ме вдигне от стола или да ме накара да се замисля. Не бях чувал скоро виртуозно соло на кейтар – метъл гранд клас. Не бях чувал скоро балансиран звук в зала – все едно имах слушалки.

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 136 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 136 Small.jpg (89.68 KiB) Прегледано 8717 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 138 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 138 Small.jpg (79.33 KiB) Прегледано 8717 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 143 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 143 Small.jpg (65.28 KiB) Прегледано 8717 пъти

http://www.youtube.com/watch?v=MeU_mwtfQ_I
http://www.youtube.com/watch?v=05I2R_SAGpk
http://www.youtube.com/watch?v=N0ulXVUeo88
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 13 Окт 2011, 04:31

Може би само Кraftwerk в зала „Фестивална” бият звука на JMJarre. Липсва ми ниска честота и в средата на концерта тя ме удря и развява крачолите ми. Стерео ефектите се движат по закон – отляво надясно. Детайлен звук, който не плаши ухо. Всеки звуков детайл се чува отчетливо, особено звънчета и чинелки. Никакви звукови изкривявания и след концерта чувам всеки човешки глас без да ми шумят ушите.

Слизайки по стълбите на Арената осъзнавам, че преди малко пред мен беше човек, който мисли космически. Пред мен беше човек с мащабно музикално мислене в пространство и време, в мелодия, ритми и звук. Един съвременен гений обещава да се върне отново тук. Едва ли…

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 144 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 144 Small.jpg (72.29 KiB) Прегледано 8717 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 145 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 145 Small.jpg (78.89 KiB) Прегледано 8717 пъти

Jean Michel Jarre In Sofia Arena 149 Small.jpg
Jean Michel Jarre In Sofia Arena 149 Small.jpg (80.79 KiB) Прегледано 8717 пъти

http://www.youtube.com/watch?v=MeU_mwtf ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=Q5gIlrB3baI
http://www.youtube.com/watch?v=NKJxj-Thlbo

;) Надвям се автора на клиповете да не ми се разсърди за качването им тук. Те са най-красиви и най-стойностни в тубата!
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Непрочетено мнениеот julianep » 13 Окт 2011, 12:34

Съгласявам се с (почти) всичко казано по-горе. След концерта в съзнанието ми започна да се формира убеждението, че съм присъствал на нещо изключително. С времето този концерт сякаш става все по-значим за мен.

p.s. Една поправка:

Обещава да дари по един цент на ЮНЕСКО от всеки негов продаден албум.

По-точно каза, че ще дарява по един цент от всеки продаден билет за негов концерт от сега да края на живота си. Призова останалите артисти, кина, театри и т.н. по света да направят същото. Дано!
I'm already five years older
I'm already in my grave
I'm already....
Аватар
julianep

Непрочетено мнениеот Росица » 13 Окт 2011, 22:53

Концертът ме върна много години назад. Ако трябва да съм честна, никога не съм мислила, че този човек ще дойде тук.... :oops:
Когато за пръв път гледах концерта в Лион (или Хюстън??? - знам ли кой са излъчили по телевизията най-напред), на финала не можех да си затворя устата. Открих с изненада откъде идват шапките и сигналите на различни предавания по радиото. Онемях от синхронизираното движение на огромните прожектори. Трябваха ми години, за да разбера как са направени светлинните "анимации" по небостъргачите. Той беше БОГ - как да повярвам, че ще дойде при простосмъртните?

Заведохме Дребс (синчето) на концерта. Искахме да му покажем тази красота, фантастичната игра на светлина и звук, лазерната арфа, харизматичното присъствие на Човека Жар....
Май не се получи. Може би заради не особено добрата гледна точка (вдясно от сцената), сме пропуснали част от великолепието на ефектите. А може би, преситен с технологии не осъзна, че това, което вижда сега е НАЧАЛОТО на повечето ефекти, които вече е виждал. Може би няма начин да го осъзнае.... :?
Ние гледахме и слушахме с очи, уши и сърце, връщайки с в годините назад. Бяхме на ... някое си небе. Височко. И бавно слизаме.

Не вярвам да дойде пак. Но го видях..... :D

P.s.
Струва ми се, че част от ефекта на лазерите се "загуби" в металната конструкция на тавана на залата. Няколко "заблудени" лазера, слезли прекалено ниско, рисуваха фигури по стъклата на кабините за пресата. Останалите щъкаха безформени по железата.....

Камерата сдаде багажа доста преди края на концерта. Не, че мога да се похваля с кой-знае какво качество на клиповете, но и въпреки усилията ми, отново не успях да кача нищо в тубата.... :oops:
Росица

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 14 Окт 2011, 04:32

Дребс ще носи концерта в себе си и някога ще го осъзнае. Ще ви продума за него.
Беше ми трудно да следя лазерното шоу, но ми се струва, че не от всяко място в залата се съзираше пълнотата му. Лазерите бяха насочени към дъното на залата, откъдето излезе Жан.
Надявам се, че там са видели цялата прелест на светлината.
Качвай клипове за да си припомним :!:
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Назад към Концерти