Концерт на Николо Коцев и Симфоничния Оркестър на БНР

Беше ли на концерта? Драсни два реда!

Непрочетено мнениеот valnay » 18 Сеп 2012, 20:57

Nikolo Kotzev Symphony 002 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 002 Small.jpg (81.61 KiB) Прегледано 2378 пъти

За мен този концерт започва със случайна среща с хората от група „Кикимора” пред служебен вход на БНР. Николо, Нелко и компания… обменяме 5 гр. мисли. Петък, 14 септември 13:40 ч.
Аз „Очаквам нещо грандиозно”. Нелко „Натам отива, дано да се справим”.
Nikolo Kotzev Symphony 003 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 003 Small.jpg (84.18 KiB) Прегледано 2378 пъти

Говорят си колко толерантен е диригентът Емил Табаков към грешките им. Ще репетират в Първо студио и, нали, вътре съм. Чувам сложнотии, които си представям със Симфоничния оркестър на БНР.
Nikolo Kotzev Symphony 004 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 004 Small.jpg (73.39 KiB) Прегледано 2378 пъти

Кикимора” са Николо (китари и пеене), Александър Атанасов (соло вокал, китари), Николай Тодоров (ударни, вокали), Николай Цветков (бас, вокали) и Марин Иванов (клавир, вокали) - нашият Дерек Шеринян, свирещ с изправена към публиката клавиатура. С тях са Нелко Коларов (роял, „Brazen Abbot”, „Фобос”) и Константин Джамбазов (вокал и китара, „Фобос”)
Nikolo Kotzev Symphony 005 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 005 Small.jpg (86.74 KiB) Прегледано 2378 пъти

Понеделник, 17 септември 19:00 ч. – в зала „България” съм. Както винаги тя е красиво изпълнена с хора, които са повече за симфонията, отколкото за рок музика.
Nikolo Kotzev Symphony 006 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 006 Small.jpg (83 KiB) Прегледано 2378 пъти

Дона и Йордан Георгиев откриват концерта с трогващи думи. Аплодисменти, разбира се.
Ето ги – излизат. Сцената е пълна с 30 струнни музиканти, дирижирани от маестро Емил Табаков. Излиза група „Кикимора” и накрая шумно аплодиран Николо Коцев.
Nikolo Kotzev Symphony 006 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 006 Small.jpg (83 KiB) Прегледано 2378 пъти

Всички са в черни облекла, само един е с дънки под елегантно черно. Започва се… Инструментална пиеса, която е за рокаджиите в залата и не толкова за добре облечените хора, които не знаят какво очакват.
Следват балади на група “Brazon Abbot”. Поднесени акустично и чудесно изпети от Костадин и Александър, те съдържат една особена ненатрапчива чувствителност, която е отправена към хората с широко разбиране за рок и балада. Душата ми пее, чудесно е.
Nikolo Kotzev Symphony 007 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 007 Small.jpg (91.52 KiB) Прегледано 2378 пъти

В очакване на фантастичен фурор, от залата се изнасят люде с високи претенции към случката на сцената. Борис Карадимчев и няколко костюмари ги няма след трета песен. Изискани дами слушат в захлас и веят ветрило без да е жега.
Nikolo Kotzev Symphony 011 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 011 Small.jpg (81.82 KiB) Прегледано 2378 пъти

Николо обявява всяко изпълнение и за наше удоволствие Маестро Табаков слуша внимателно, облегнат на стола на Костадин. Чаровна гледка.
Взрив – „Toying With Danger” – сложна, бурна композиция с непредсказуеми обрати. Залата е на крака с шумни аплодисменти. Душата ми ликува. Изправя осанката ми на българин.
Царува единство на рок мисъл и струнен оркестър. Грандиозно!
Nikolo Kotzev Symphony 014 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 014 Small.jpg (82.01 KiB) Прегледано 2378 пъти

За финал имаме потпури от неиздадената рокопера “Draconia”. На крака сме, усмихнати лица, аплодисменти. Те се покланят – чаровен миг, който в съзнанието ми брои дати и години. Снимам.
Никой в залата не вярва, че е край. Подаряват ни още една песен и раздялата е факт с поднесени букети. Трогателно!
Nikolo Kotzev Symphony 018 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 018 Small.jpg (85.33 KiB) Прегледано 2378 пъти

Не подминавам някои факти за които ще ми се разсърди доста народ. На вратите на „Зала България” стои срамотна вражеска бележка: „Снимането забранено…”. Ние сме в 21-и век и за мен това е покана за танц и снимки. Достолепна красива дама на видна възраст не повече от 60 г., облечена в сталинистка куртка с вензели, любезно ми казва „Не ме интересува от коя медия сте!”.
Nikolo Kotzev Symphony 024 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 024 Small.jpg (95.18 KiB) Прегледано 2378 пъти

Викам си „Николо, Нелко и Табаков искат снимки, но пъдаря не дава”.
Nikolo Kotzev Symphony 019 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 019 Small.jpg (79.62 KiB) Прегледано 2378 пъти

Не подминавам гадния звук. Няма детайлност на инструменти, няма отчетливост на пеене, имаме събран звук като от ВЕФ 206, имаме микрофонии, 2 от които на страхотната балада "Henriette". Жалко за акустиката на Зала България. Тя, групата и оркестърът не заслужават неразбираем звук.
Nikolo Kotzev Symphony 020 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 020 Small.jpg (85.02 KiB) Прегледано 2378 пъти

Критикувам тонрежисурата на БНР. Бил съм на много концерти в Залата, но такъв звуков ужас не чух. Тъпата ми мисъл е, че родни музикални богатства Николо Коцев и Емил Табаков заедно с 37 музиканти не заслужават звуково отношение „к’во дое”.
Nikolo Kotzev Symphony 021 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 021 Small.jpg (82.75 KiB) Прегледано 2378 пъти

Въпреки всички тъпотии, концертът си е велик. Рядко красиво явление в България. Дано мечтата на музикантите се сбъдне за добре записана изява и звук за да бъде издадена на DVD, заснета от Васил Къркеланов.
Nikolo Kotzev Symphony 025 Small.jpg
Nikolo Kotzev Symphony 025 Small.jpg (73.61 KiB) Прегледано 2378 пъти
Аватар
valnay
Администратор

Назад към Концерти