Uriah Heep : Firefly

Сподели кой ти хареса вчера или "оня ден"

Uriah Heep : Firefly

Непрочетено мнениеот виктор лазаров » 14 Авг 2009, 23:02

Изображение
Правя това с уточнението,че е израз на неосъществената ми мечта за музикален журналист,критик и т.н.Предпочитам обаче да се разглеждам чисто и просто казано като рокаджия.От фенска гледна точка ще се опитам и да направя това ревю.В същност "ревю" не е точната дума.По-скоро размисъл.И когато някой ме попита "ти метъл ли си" или "ти прогър ли си" винаги ще отговарям с "не".Зашото в понеделник мога да слушам Elvis,във вторник Purple,в сряда Gentle Giant,в четвъртък Judas,в петък Metallica,в събота блек метъл(да!!!) и в неделя Leonard Cohen.Споменавам това във връзка с желанието ми в тази тема да присъстват разнородни музикални "ревюта".Ако разбира се администраторът не му писне. :D :lol:
Започвам с Firefly,тъй като той е един от петте най-важни албума в моят живот.Никъде другаде в която и да е плоча аз не намирам такива дози емоции,както в тази.А и може да се каже.че това издание ме присъедини към каузата Uriah Heep.И така.Start Your Engines:

1.The Hanging Tree - Какво начало само!Брутално!!!Но не в общоприетия смисъл на думата (тип Слейъъъъъъъъъъъъъъъъъър).Класическо Hensley произведение.Страхотна мелодия,покъртителен припев и невероятен текст!Този човек (Кen Hensley) винаги е бил способен да ме разплаче.Тази песен е един от способите му.Хваща се за една тема (the hanging tree - клатещото/люлеещото се дърво) и те кара да станеш съпричастен на съдбата му (living for his life and livin' free).Трогателна история...
2.Been Away Too Long - Е тук "брутално" си означава брутално.Доста солидно количество жици раздава жестоко низвергнатият от "музикалните" критици китарист.Един от примерите,който Heep дават на Steve Harris та да може той да направи от Iron Maiden звезди.Лично за мен в тази песен са засвидетелствани най-добрите вокали на John Lawton в Uriah Heep.Винаги съм искал да я чуя на живо и това стана факт,само че в изпълнение на Bernie Shaw.
3.Who Needs Me - Типична песен в стил "барабанист пише музика'.Два рифа и чист рок енд рол :D Да,Lee Kerslake е авторът на тази композиция,явяваща се като задължителен преход между Been Away Too Long и ...
4.Wise Man - Ето тук стигаме до черешката на тортата!Поредната прекрасна балада с марката Uriah Heep.Отново фамозни вокали от страна на "сънародника" :lol: John Lawton.Текста пак е на вездесъщия Хенсли и отново се върти около измислена история.Фантастична.Лично на мен най-много ми харесва интродукцията на песента,където получаваме едни соул вокали от Lawton в духа на велики черни певци като Stevie Wonder,Marvin Gaye,Ottis Redding...
5.Do You Know - И защо AC/DC трябва да са синоним на rock'n'roll? В тази песен не получаваме нито повече,нито по-малко от необходимата доза адреналинов разбивач.Страхотни ударни партии на Lee "The Bear" Kerslake.Този човек наистина знае как да вдига шум.Прословутите вокални хармонии на бандата тук са във вихъра си.Lawton пее като разярен Elvis Presley,а Mick Box се отдава чисто и просто на headbang.
6.Rollin' On - От тук до края вече става страшно!Три феноменални парчета,които спокойно изнасят на гърба си цялата тава.Първото от тях е Rollin' On.Някой каза ли прогресив рок? Да - тази композиция се клати на границата между блуса и прогресив балада.Цялата група се раздава до край.Фантастични клавирни партии на Кен,умопомрачителни вокали на Джон (притаените крясъци в края на песента са истинска лудница) и разбира се феноменалното соло на Мик.Това разширение в средата на песента праща слушателя в абсолютно друго измерение.Страхотно слайд изпълнение на китарджията,съизмеримо със солата на Hendrix в All Along The Watchtower и Blackmore във Fools.
7.Sympathy - Всички сме чували тази песен.Търъръм - тъм-търъръм-тъм-търъм...Изключителна китарна линия.За съжаление тази песен остава в сянката на Easy Livin',July Morning и Lady In Black.Определено гвоздеят на албума.Адски интензивна песен,също създадена за концертни изяви.И също пренебрегната.Тук Ken Hensley се отдава на китарно изпълнение в дует с Mick Box и двамата предначертават пътя на Iron Maiden и Judas Priest.Има сола,които те зашеметяват с техниката на изпълнение,има и такива,които с три тона казват всичко.Тази е от вторите.Lawton пищи като разярен бик и придава нужния колорит на парчето.Колко групи могат да се похвалят с толкова комплименти в рамките само на четири минути ?
8.Firefly - И тук стигаме до най-специалната Heep композиция в цялата им история.Едноименната феерия на сетивата Firefly.В нито един друг албум няма да срещнем толкова нежна,изпипана,премерена песен.Отново страхотна работа на основната фигура в състава Ken Hensley.Пак сме запратени в друго измерение с текста и нежността струящи от тези 6 минути прочувственост.Да се учуди човек как този музикант никога не получава нужното удовлетворение от постигнатото.Много тъжен и уникален творец.А знаем,че те са най-големите.На моменти го оприличавам на себе си.Имаме прекалено много сходства,които откривам в текстовете му.Но това е друга тема...
С тази композиция приключва този вълшебен диск.И просто не усещаш кога е станало това.И го пускаш пак и пак и пак...Или поне аз.Финалните заглъхващи вокали слагат перфектният финал на Firefly - именно най-отчетливото и разпознаваемо качество на тази феноменална група.И както пише на обложката на един техен албум от този им състав - HOPE YA LIKE IT!!!
Аватар
виктор лазаров

Re: Uriah Heep : Firefly

Непрочетено мнениеот Валентин Найденов » 17 Авг 2009, 13:21

Превъзходно написано! Такова ревю ме кара да си пусна албума отново. Трябвало е да станеш журналист...
Това е което е всъщност.
Аватар
Валентин Найденов

Re: Uriah Heep : Firefly

Непрочетено мнениеот виктор лазаров » 17 Авг 2009, 15:14

Благодаря!Никога не е късно...
Аватар
виктор лазаров

Назад към Ревю на албум